Porady

Przygotowanie do zabiegu chirurgicznego

1. Zwierzę musi być w ogólnie dobrym stanie zdrowia (oceni to lekarz weterynarii przeprowadzając badanie kliniczne). W razie konieczności lekarz zaleca i wykonuje badania dodatkowe (osobno płatne). Zwierzę powinno być odrobaczone, posiadać aktualne szczepienia przeciw chorobom zakaźnym.

2. Należy koniecznie poinformować lekarza o wszelkich nieprawidłowościach w zachowaniu zwierzęcia, ostatnio przebytych zabiegach, chorobach, szczepieniach i aktywności płciowej (cieczka, ruja, ciąża).

3. Odstawić jedzenie na min. 12 godzin przed zabiegiem zapewniając w tym czasie swobodny dostęp do wody i picia (wodę należy odstawić na 2 godziny przed operacją).

4. Nie należy zmieniać diety zwierzęcia na kilka dni przed planowanym zabiegiem. Rozregulowanie przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty) może wywołać komplikacje przebiegu zabiegu.

5.Jeśli zwierzę będzie w czasie rui/cieczki zabieg nie może być wykonany.  Narządy rozrodcze są wtedy silnie przekrwione i rozpulchnione, występuje intensywne krwawienie śródoperacyjne, a zabieg obarczony jest większym ryzykiem. U kotek, u których trudno wychwycić okres miedzyrujowy, pomocna może być krótkotrwała kuracja hormonalna przeprowadzona przez lekarza weterynarii.

6. W dniu zabiegu należy tak zaplanować swoje zajęcia, aby nie pozostawiać bez opieki zwierzęcia odebranego po zabiegu.

7.  Do lecznicy należy dostarczyć zwierzę w kontenerze lub w klatce, a większe psy z własną smyczą oraz kagańcem. Ulubiony kocyk lub ręcznik zwierzaka będzie miłym dodatkiem.


Przygotowanie do badań obrazowych (USG,RTG)

Badanie USG dostarcza nam wielu ważnych informacji na temat stanu narządów wewnętrznych. Dokładność i wiarygodność badania uzależnione jest od prawidłowego przygotowania pacjenta do planowanego badania. W nagłych przypadkach  badanie USG można oczywiście przeprowadzić na pacjencie nie przygotowanym.

Głodówka

Psy nie powinny jeść ok 12 godzin, a koty 8-12 godzin przed badaniem. Jelita wypełnione treścią oraz gazem uniemożliwiają dokładne zbadanie jamy brzusznej - zalegające w jelitach masy mogą przesłonić istotne diagnostycznie zmiany. Aby opróżnić przewód pokarmowy z gazu zalecamy podanie zwierzakowi Espumisan (syrop dla dzieci lub kapsułki). Kotom podajemy 1 kapsułkę na 2 godziny przed badaniem, psom 1-2 kapsułki w zależności od wielkości psiaka. O dokładnym dawkowaniu poinformujemy Państwa w Przychodni, lub pod numerem 25 758 23 18

Oddawanie moczu

W celu prawidłowego obrazowania pęcherza moczowego czy też prostaty u psów pacjent musi powstrzymać się od oddawania moczu przez minimum 3 godziny przed badaniem. Kotom na ten czas zabieramy kuwetę oraz nie wypuszczamy ich na dwór, małe pieski przenosimy do Przychodni na rękach, a duże psiaki przeprowadzamy tak, aby nie zdążyły oddać moczu po drodze.

Usunięcie sierści

Przed samym badaniem należy usunąć z brzucha sierść za pomocą maszynki elektrycznej. Przeprowadzenie badania bez wygolenia jest niemożliwe, gdyż włosy stanowią barierę dla ultradźwięków.

Podsumowanie

  • -głodówka 8-12 godzin
  • -usunięcie gazów z przewodu pokarmowego (np.Espumisan)
  • - nie oddawanie moczu na 3 godziny przed badaniem
  • - usunięcie sierści

Od przygotowania odstępujemy w sytuacjach nagłych np.  przy podejrzeniu ropomacicza czy po urazach.

O szczegółach przygotowania Państwa pupila do badania USG poinformują Państwa lekarze pracujący w Przychodni Weterynaryjnej Ampułka w Mińsku Mazowieckim.Przygotowanie do badań laboratoryjnych

Zwierzę przez kilka dni poprzedzających badanie powinno zachowywać dotychczasową dietę.

Krew powinna być pobrana przed leczeniem lub po ewentualnym odstawieniu leków mogących wpływać na poziom mierzonego składnika.

W miarę możliwości zwierzę powinno być na czczo (8-12 godzin od ostatniego karmienia).

Przed pobieraniem krwi pacjent nie powinien wykonywać żadnego wysiłku fizycznego, wskazany jest co najmniej kilkuminutowy odpoczynek.


Przygotowanie do badań specjalistycznych

Dobierane przez lekarza weterynarii indywidualnie do pacjenta.